Běžecká pauza po sezoně - jaké má výhody a proč ji zařadit?

Konec roku je pomalu tady a s ním končí i běžecká sezóna. Většina z nás běhá aktivně od jara do podzimu vlastně pořád. V tomto období je také nejvíce běžeckých závodů, a i když je to pro nás pořád hlavně koníček, tak nám dá příprava a samotné závody dost zabrat. Teď je vhodný čas si dát běžeckou pauzu a načerpat sílu do dlouhé zimy. 

 

foto1 (1)

 

Odpočinek pro tělo i duši 

Tělo potřebuje odpočinek a prostor pro regeneraci. Nemusíte se cítit unavení nebo zranění, aby tomu tak bylo. Pokud vás nějaké ty neduhy přeci jen posledních pár měsíců trápí, je o důvod víc si pauza opravdu dát a vše v klidu doléčit. Někdy vypnout potřebuje taky hlava. On trénink je sám o sobě dost stres a může nám na konci sezony chybět motivace a radost z běhu. Odpočinek je tedy důležitý opravdu pro všechny. Ale jaký zařadit, aby nám to bylo ku prospěchu a všechna forma se neztratila? Dáme vám pár tipů, jak na to. 

 

Kdy s pauzou začít a běhat nebo vůbec? 

Osobně začínám s pauzou po posledních závodech. Člověk je plný endorfinů, do toho mě často hodně bolí nohy a sama od sebe nemám na běh takové pomyšlení. Doporučila bych si tedy takový vrchol naplánovat. Pak všechno vybavení vyprat, umýt boty a na chvíli je zavřít do skříně. Pokud jste opravdu dřeli a vašim vrcholem byl dlouhý závod, klidně bych se nebála dva týdny neběhat vůbec. Pokud váš trénink nebyl tak náročný a prostě vás to teď jen neláká, běh výrazně omezte. A vynechejte tréninky jako takové, veškerou intenzitu. Nemusíte ale vynechat běh úplně. Běžte si zaběhat se psem, s kamarády, co na ně nemáte moc čas nebo jen tak pro radost oběhněte park. Ale nic dlouhého, těžkého ani jakkoli intenzivního nezařazujeme. Spíš jen pomalé konverzační běhy, které vás spíš nakopnout, než vyčerpají. Za sebe ale můžu říct, že neběhat vůbec má své benefity.

 

IMG_6564

 

Využijte volný čas k jiným aktivitám než k běhu

Běžeckou pauzu je fajn začít se zhoršením venkovního počasí. Dát si tři týdny volno od běhu v červnu, kdy je obvykle krásně, je náročné hlavně pro psychiku. Zkuste na to využít podzim, zařaďte pauzu v listopadu, kdy se krátí dny a venku už je pochmurno. Volný čas, který najednou nevěnujte běhu, věnujte rodině, kamarádům nebo jiným aktivitám. Kdy jste si byli naposledy s dětmi zaplavat? Nebo třeba v kině? Teď je na to ta doba. Nic vám v běhu neuteče. Pokud je ještě pěkné počasí, vydejte se klidně na kolo nebo na pěší výlet. Není cílem sedět celou dobu na gauči u televize. I když to je fajn taky občas udělat. 

 

Připravte tělo na další tréninkový cyklus 

To, že jen běh nestačí, už snad dávno víte. Podzimní běžecká pauza je skvělá k nastartování nových návyků a zlepšení toho, co na těle tolik nefunguje. Začněte se v klidu věnovat kompenzačnímu cvičení, na které normálně během roku není čas. Kdo by se mořil v posilovně, že. Zapište se na skupinové lekce do fitka nebo ještě lépe se spojte s kvalitním trenérem, který s vámi bude dále pracovat. V zimě je na to ideální prostor. Vše se vám vrátí. Čím víc do sebe investujete, tím líp se vám bude další sezónu běhat. 

 

IMG_5275

 

Plánujte a těšte se na nový běžecký rok

Je na čase plánovat novou sezónu! Na podzim startují prodeje celé řady běžeckých závodů. Vše si v klidu projděte. Pokud chcete na větší závod do zahraničí, často je na něj losovačka a termíny jsou už takto ke konci roku. A registrace koupíte za levnější startovné. Osvědčilo se mi naplánovat si jeden vrchol sezóny na jaro, druhý pak na konec léta nebo začátek podzimu. Vše si napsat na papír a věnovat tomu pak také trénink. Když budete mít jasný cíl na další sezónu, nebudete střílet jeden závod za druhým a riskovat tak nějaké zranění. Vrátí se vám taky motivace a radost z běhu. 

 

Běžecká pauza je důležitý konec sezony pro vaše tělo i mysl. Načerpejte síly do dalšího tréninku, věnujte se rodině a užijte si volný čas, který najednou budete mít. Formu neztratíte, naopak získáte kvalitní základ pro zimní budování vytrvalosti. A věřte mi, po dvou týdnech se budete na běh tak těšit, jako už dlouho ne. Pokud si navíc během pauzy pořídíte nové běžecké vybavení, bude start vašeho běhu ještě o kousek barevnější a veselejší. Garantuju!

IMG_0824

 

Autorkou článku a fotek je Vanda Nováková, maminka dvou kluků z Brna a ultraběžkyně, která má nejradši horské dlouhé běhy. Mezi její běžecké úspěchy patří například první místo na Beskydské sedmičce v dvojicích žen v roce 2021 a čtvrté místo na MČR ve Skymaratonu z roku 2022. V pracovním životě se věnuje správě sociálních sítí a on-line marketingu. 

Zpět do obchodu