Madeira, ostrov věčného jara a květin

Madeira, ostrov věčného jara a květin - pro Nessi

 

Zavřete oči, vydejte se na věčně zelený ostrov uprostřed oceánu, kde je po celý rok příjemně teplo, kde se můžete dobře najíst, vyrazit na výlet do vysokých a krásných hor a zároveň si večer dát venku lahodné víno. Představte si místo, kde v jednom momentě máte krásně slunečno a za pár kilometrů naopak zažijete lehký deštík v tropickém lese. Zní to krásně? Přesně taková je Madeira, perla v Atlantiku severně od Kanárských ostrovů, kterou jsme letos navštívili a zanechala v nás hlubokou stopu. Tak krásné to tam je! 

A128BFAF-0C12-4182-AFF3-475463C0C38A

Madeira je ráj pro milovníky přírody a treků. Je celá řada míst, která stojí za to prozkoumat. My jsme se sem vydali na malé běžecké soustředění a nyní vám představíme, co nám na tomto ostrově tolik učarovalo a proč sem stojí za to vyrazit. Nemusíte být ale velcí trailový běžci, většina míst jde klidně projít turisticky a užít tak okolní přírodu na maximum. 


CE3F029A-EA9F-4362-8031-28378AB4A9B2

 

  • Trek z Pico Arieiro na Pico Ruivo

Přes celý ostrov vede řada značených turistických treků, které vás vyvedou na vrcholy majestátních hor. Jedním z těch nejznámějších je cesta přes dva nejvyšší vrcholy. Je to samozřejmě také nejvíce turisticky exponované místo, které je poměrně dost plné lidí. Vyplatí se si přivstat a vyrazit co nejdříve. Autem dojedete až k prvnímu vrcholu Pico Arieiro a odtud vás čeká cca 3,5 km na druhý vrchol. Chodníčky jsou zde úzké, většinou se zábradlím a propastmi okolo. Na tento výlet si odpočiňte a počítejte s delším chozením. Kilometry sice úsek není dlouhý, ale terén je místy náročný, plný schodů, prudkého klesání a stoupání.


C14ACB36-85F2-4E2A-AED3-DEBE1AF1AD8F

 

Pod druhým vrcholem Pico Ruivo je chata, kde se můžete celkem pěkně občerstvit, doplnit si zdarma pitnou vodu a vyrazit na vyhlídku. Ta je naprosto úchvatná, hory máte dostala na dlani. A když nechytnete sluníčko, vůbec to nevadí. Mraky se zde valí přes vrcholy a i to je nádherná podívaná. Variant kam dál, je hned několik. Většina turistů se otočí a jde zpět. My jsme pokračovali dál po hřebenu a už bez davů turistů si užili naplno místní hory. Pokračovali jsme až na rozcestí Pico das Torrinhas. Přes úžasný seběh voňavým eukalyptovým lesem jsme došli do nejbližší vesnice Colmeal, kde nás zbytek posádky vyzvedl autem. 

 

  • Funchal 

 

Funchal je hlavní město, které se nachází na jihu ostrova, kousek od letiště. Zároveň je to jediné pořádné a velké město na Madeiře. My jsme v něm byli ubytovaní a bylo pro nás výchozí bod pro výlety a určitě to tak doporučíme udělat. Opravdu to tu žije a je zde pořád co objevovat. Najdete tady také přístav, ze kterého lodě vyrážejí na výlety. Největší atrakcí je replika lodi Santa Maria de Colombo, na které plul samotný Kryštof Kolumbus. Vás vezme na výlet podél pobřeží. Ale jen samotný pohled na ni je krásný. 

Město má krásnou promenádu podél oceánu, spoustu kavárniček, restaurací a života venku. Za zmínku stojí i botanické zahrady, které jsou ve Funchalu hned dvě. Jednu najdete na horní stanici lanovky, druhá je pak přímo ve městě. My jsme si byli ve městě několikrát zaběhat podél vody a taky se jen tak večer projít. Stojí to za to. 


E1BE443E-6E6A-43D9-8E5D-A0E51117556B

 

  • Levády

 

Když se řekne Madeira, v druhé větě se k tomu dodává levády! Zavlažovací kanály, které sahají až do 16. století, zemědělcům usnadňovali rozvod vody po ostrově. Na Madeiře jich najdete stovky. My jsme jich prošli hned několik a každá byla trochu jiná. Určitě bychom doporučili projít si Levádu Nova a na ní se napojující Levádu do Moinho. Obě nabídnou krásné výhledy do kopců a několik zajímavých vodopádů. Tyto dvě levády najdete nad městečkem Ponta do Sol. 

Naprosto jiná byla pak Leváda do Norte, která začíná v Boca da Ecumeada. Tato leváda má na trase několik dlouhých tunelů, které budete muset absolvovat. Vemte si tedy s sebou čelovku. Tunely jsou celkem dlouhé a úzké, ale bezpečné a dá se v nich i vyhnout s protijdoucími turisty. Na tyto levády navazuje turistická trasa, která také stojí za projití. Nachodit na levádách můžete desítky kilometrů a záleží jen na vás, který okruh si zvolíte. Tyto cesty jsou příjemné také pro své malé převýšení. Na kopce narazíte v případě, že přecházíte z jedné levády na druhou. 


00217678-FD9E-424A-9ADD-D472D6173FD3

  • Východní cíp ostrova

 

Ponta de São Lourenço je takový ostrov na ostrově. Jedná se o nejvýchodnější cíp Madeiry, který má malou nadmořskou výšku, zachycuje oblačnost, která jde na ostrov z oceánu. Vlhkost vytváří specifické klima, které často působí, že jste najednou na jiné části planety. Počítejte, že zde hodně fouká. Ale je to neskutečný zážitek. Divoké vlny se lámou o skály a po cestě vás čeká jedna vyhlídka za druhou. Výchozím bodem pro trasu je městečko Quinta do Lorde, kde pohodlně zaparkujete. Silnice vás dovede i blíž k turistické značce, ale chce to vyrazit ráno, at chytnete parkovací místo. Je to opět celkem exponované místo a dopoledne se sem nahrnou davy turistů. 

Od auta se vydejte po cestě Vereda da Ponta de São Lourenço do místa plného výhledů, luk a krásných scenérií. Nejvyšší bod je pak Pico do Furado, kde cesta končí a musíte se vydat zpět. Prohlížejte si skály bedlivě, natáčely se zde Hvězdné války a uvidíte, jestli vám bude něco povědomé. 


16A7504A-D8C5-495B-9631-024D73422E24

 

  • Černé pláže na Seixalu a výhledy na moře

 

Pokud byste chtěli vyrazit na Madeiru za koupáním a plážemi, není to úplně vhodná destinace. Seixal je městečko na severozápadním pobřeží Madeiry, kde na milovníky koupání myslí. Je zde navezený na pláž černý písek, lesklý a neuvěřitelně měkký. Pláž není velká, ale na příjemně strávený den u vody naprosto stačí. Nad vámi jsou pak vysoké skály a zelená pole. Kousek dál je malá kavárna s vyhlídkou na černé skály, o které se dramaticky rozbíjí vlny Atlantiku. Největší sezóna je zde od června do září, ovšem oceán má podobnou teplotu celý rok, horké moře zde nečekejte. 

My jsme si ovšem Seixal užili i jako výchozí místo pro trek na Pico Ruivo do Paul, které se nad městečkem tyčí. Je to pěkná fuška, stoupáte od moře až do výšky 1 640 metrů. Ale pokud jste milovníci hor, nemůžete tento výlet vynechat. Nahoře je pak krajina úplně jiná, plná dřevin a volně se pasoucích krav. 


3AE1F739-19D4-4A7B-BA79-F0A4C1D8FD01

Ostrov, který stojí za to zažít

Madeira nás naplno okouzlila a zapsala se nám do srdcí jako jedno z nejkrásnějším míst, kde jsme byli. Každý kousek ostrova je jiný a stojí ho za to jen tak objevovat. Pro milovníky přírody a hor je to speciální místo. Dáte si tady pěkně do těla v kopcích, ale zároveň se neustále máte čím kochat. Výborně tu vaří, všichni jsou příjemní a nemají problém s angličtinou. Za nás rozhodně místo, kam se ještě někdy podíváme.

Autorkou článku a fotek je Vanda Nováková, maminka dvou kluků z Brna a ultraběžkyně, která má nejradši horské dlouhé běhy. Mezi její běžecké úspěchy patří například první místo na Beskydské sedmičce v dvojicích žen v roce 2021 a čtvrté místo na MČR ve Skymaratonu z roku 2022. V pracovním životě se věnuje správě sociálních sítí a on-line marketingu.

Zpět do obchodu