Jak se obléct na běhání v zimě

Dnešní zima je taková všelijaká. Jeden den deset stupňů, za dva dny mínus jeden. Ideální, teplotně stálou zimu, kdy si člověk vyzkouší vrstvy oblečení a ty pak obléká víceméně až do března pořád stejně, jsou stejnou utopií, jako jedny tenisky dokonale padnoucí všem. Proto je tady náš průvodce, který vám ukáže příklady vstvení pro jednotlivé teploty. Ale neberte ho, prosím, jako dogma. Každý jsme jiný. Nejde proto najít univerzální recept pro oblečení na běhání v zimě. Zatímco někdo snadno prochladne, jiný proběhá v mikině celou zimu. Přizpůsobte ho nejen svému tělu, ale i typu tréninku, který hodláte absolvovat. Řiďte se pravidlem – „Když vyjdu ven, musí mi být mírná zima.“ Ať na vás pak nemrzne pot ;-)

10° a víc (ale pořád myslím zimu :-)) - ačkoli jsme tyhle teploty zažili i letos v lednu, věští spíš jaro. Pro rychlejší běhy už můžete vytáhnout tříčtvrťáky a tričko s dlouhým rukávem, při pomalém tempu nic nezkazíte dlouhými legínami, tričkem s krátkým rukávem a tenkou mikinou. Vyzkoušet můžete třeba tuhle růžovou, veselostí vám pomůže překonat šedivou zimu a budete se těšit, až ji na jaře bude moci nosit všem na očích: 


5° až 10° - to tak počítáte na horách s velkou zimou a pak při běhu postupně vysvlékáte vrstvy, dokud je máte kam dávat. Tohle se mi stalo při posledním běhu v Krušných horách. Větrovka skončila kolem pasu, nákrčník na ruce a v čepici jsem se pařila jenom proto, že si mi nechtělo ji cpát do kapsy kolem pasu. Takže neudělejte stejnou chybu, tričko a mikina stačí, dlouhé legíny ale ještě neodkádejte, ať vám neprochladnou nohy. Ale na hlavu už bohatě stačí jenom čelenka

IMG_20180112_011021_725

5° až 0° - tak tyhle zimní teploty miluji snad nejvíc. Vzduch je lehce štiplavý a neskutečně osvěžující. Abyste si ho taky užívali a nemrzli přitom, už vytáhněte čepice a nákrčníky. Dlouhé legíny ještě pořád stačí bez dalších vrstev, ti promrzlejší můžou přidat sukni nebo kraťasy. Nahoru už určitě přidejte větrovku, ať se uchráníte před chladem a neuniká tělesné teplo.

0° až -5° - bez čepice nedám už ani ránu a tenkou mikinu a větrovku spojuju do jedné, teplejší bundy. Už jste ji taky objevili? Jako spodní vrstvu přidejte termoprádlo nebo zateplené legíny a můžete se postavit i prvním mínusovým stupínkům. Od nuly níž si určitě nezapomínejte chránit hlavu, krk a ruce. Čepice, rukavice, nákrčník a teplejší ponožky by od těchto teplot už měly být samozřejmostí.

-5 až -10° - teplé termoprádlo, tričko s dlouhým rukávem, mikina, bunda. Někomu bude stačit větrovka, někdo bude chtít teplejší bundu. Ale bez termolegín už bych osobně nevyběhla a zateplené legíny přes to jsou příjemným bonusem. A pokud běžíte na horách, při sněžení nebo někam, kde to tolik neznáte, přibalte si jednu další tenkou vrstu. Srolovat ji můžete třeba do kapsy legín. A nebojte, nebudete o ní ani vědět.

IMG_20180115_221826_598

-10° a méně – taky slyšíte v hlavě skřítka našeptávače, co vám říká, že si máte radši zalézt ke krbu s horkým čajem? Já ho v těchto podmínkách docela často poslouchám, ale je-li vaše nutkání k běhu nepřekonatelné, určitě si vezměte termoprádlo jako první vrstvu, zateplené legíny a přes to přidejte ještě volnější kraťasy či sukni. Horní část těla nejlíp ochrání kombinace - termotriko, triko s dlouhým rukávem, mikina a neprofoukavá bunda. Nebojte se vzít teplejší kusy. Doma si vyzkoušejte i rozsah pohybu – čím víc vrstev, tím víc se cítíme jako sněhuláci. V takovém případě je potřeba zvolit jiné, volnější, oblečení. Osobně se mi v tomhle směru líbí termoaktivní mikina, která je dost široká, aby umožnila vrstvit pod ni a současně nikde moc neplandá, takže vypadá skvěle i pod větrovkou. Jednoduchou modrou můžete snadno kombinovat téměř s čímkoli

P.S. pro zmrzlíky. Skvělou vychytávku jsou zahřívací polstářky na chemické bázi, které vám na pár hodin dokáží vyhřát boty nebo rukavice. Přejeme vám šťasný běh za každého počasí!

Zpět do obchodu